Edukacja Patriotyczna – rok szkolny 2017/2018

4 września -inauguracja roku szkolnego 2017/2018- zapraszamy do fotogalerii.

 “ Z depeszą do Tadeusza Kościuszki”

Tegoroczny Dzień Krakowski poświęcony był Tadeuszowi Kościuszce, w związku z przypadającą 15 października 200-setną rocznicą jego śmierci.  W wydarzeniu tym  brała udział cała społeczność szkoły. Mimo niesprzyjającej pogody, uczniowie chętnie przeszli  trasę obejmującą ważne historycznie miejsca związane z naszym bohaterem narodowym:  Rynek Główny z płytą upamiętniającą przysięgę i kamienice związane z  Kościuszką,  Kościół Mariacki,  gdzie przy  cyborium ozdobionym herbami Polski i Litwy, 25 marca 1794 r. Naczelnik Powstania odnowił swoją przysięgę, Kościół OO. Kapucynów, w którym Kościuszko poświęcił swoją szablę przed wjazdem na Rynek, dawną „Basztę Kościuszki” (róg ulic Podwale i Studenckiej), Sukiennice w  nich   płótna poświęcone Powstaniu – dzieła Michała Stachiewicza oraz to najsłynniejsze – Jana Matejki – Kościuszko pod Racławicami.

Hołd ofiarom komunizmu.

W niedzielę 17 września 2017 r. reprezentacja naszych  uczniów  z pocztem  sztandarowym wzięła udział w obchodach 78. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę i Dnia Sybiraka. Oddali hołd poległym w czasie II wojny światowej, wysłuchali Apelu Pamięci przy Symbolicznej Mogile – Pomniku Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim.

# DZIEDZICTWO

W dniach 20 i 21 września 2017 r. w Gmachu Głównym  Muzeum Narodowego,  uczniowie klas drugich zwiedzali największą, składającą się z 600 zabytków i dzieł sztuki kolekcję zbiorów najstarszego z muzeów narodowych w Polsce, poświęconą nadchodzącej setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Patrzyli na polskie dziedzictwo ukryte w dziełach sztuki, z perspektywy geografii i terytorium konkretnego zakątka Polski. Wystawa rozbudziła   wyobraźnię i zachęciła do szukania odpowiedzi na pytanie, z czym się identyfikujemy i co nas kształtuje.

Ruszaj w Beskidy!

W dniach 27 i 28 września klasa II ag zwiedzała  Beskid Żywiecki,  bogaty  w wiele atrakcji historycznych, kulturowych i przyrodniczych. Szczególnie  centrum Żywca: Rynek z ratuszem i fontanną św. Floriana, Konkatedrę NMP  i dzwonnicę z pomnikiem Jana Pawła II, Zespół Zamkowo-Pałacowo-Parkowy, Domek Chiński, Aleję Lipowa, park miniatur, mini – zoo,   boczne uliczki i urokliwe zakątki. Ze  szczytu Grojca, wszyscy podziwiali taflę Jeziora Żywieckiego i szczyty Beskidu  z Babią Górą. W  Ślemieniu natomiast odwiedziła najmłodszy w Polsce   Park Etnograficzny.