Pawie Pióra rozdane po raz XVI

11 kwietnia laureaci naszego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Nagrodę Pawiego Pióra odebrali nagrody i wyróżnienia. Konkurs jest swoistym barometrem literatury czytanej przez młodzież, jest też okazją do zaprezentowania umiejętności literackich. W tym roku najlepsze prace to prezentacje takich autorów jak m.in. W.Kuczok, J.Ćwiek, K.Czajka, M.Gołkowski, J.Malecki. Rozdaniu nagród towarzyszy zawsze spotkanie z twórcą, tym razem było to dość niezwykłe zetknięcie się z Julianem Kornhauserem – poprzez obecność syna poety – literata, wykładowcy i tłumacza Jakuba Kornhausera, który przedstawił sylwetkę twórczą swojego Taty, jednego z czołowych przedstawicieli Nowej Fali. Młodzież z Zespołu Szkół Chemicznych z Krakowa zaprezentowała bardzo ciekawe zestawienie fragmentów dziennika Juliana Kornhausera z zapisami dziennikowymi takich twórców jak Gombrowicz, Pilch, Myśliwski, Masłowska, Szymborska, Gretkowska; czytano również wiersze poety. A potem były pytania uczniów, np. o to, czy trudno jest mając takiego ojca pójść własną drogą twórczą i jaka była reakcja Juliana Kornhausera na dokonania literackie syna; młodzi początkujący poeci nieśmiało pytali, czy mogą liczyć na ocenę ich, pisanych do szuflady, wierszy. Zwłaszcza, że w kontekście dzienników rozmawiano o tym, że potrzeba uwieczniania chwili (w przeróżnej formie) jest w nas ciągle bardzo mocno obecna, a może nawet zdominowała współczesny facebookowo -instagramowy świat.
Relacja z wydarzenia na krakowskim portalu „Gazety Wyborczej”

Posted in Aktualności.